Dilda, Wibratory – od Paleolitu do Dziś

Niezależnie od przyczyny powstania i użytkowania dilda i wibratory są w historii ludzkości od dawna. Już w epoce kamienia łupanego można było znaleźć dildo. Przyjrzyjmy się zatem, jak dziwną i długą historię posiadają wibratory.

 

Początki

Epoka Paleolitu – starsza epoka kamienia, epoka kamienia łupanego – to z tego okresu pochodzi najstarsze rozpoznane i potwierdzone przez Paleontologów dildo. Ów sztuczny członek wykonany był z piaskowca drobnoziarnistego, wypolerowanego na wysoki połysk. Naukowcy spierają się nad celem wykonania dild. Głosy podzielone są pomiędzy zwolenników religijnych rytuałów a tych, którzy uważają, że przedmiot ten miał za zadanie sprawianie osobistej przyjemności. Faktem jest również to, że wibratory wykonane z rzeźbionego kamienia lub kości były często odkrywane wśród zwykłych przedmiotów codziennego użytku, takich jak grzebienie i igły do szycia.

Zrobieniem kolejnego kroku w historii wibratorów mogą poszczycić się Rzymianie i Grecy. Obydwie nacje znane są z politeizmu. Jednym z bogów, których czcili, był Dionizos – bóg wina i płodności. Kult boga seksu obejmował m.in. parady po ulicach, gdzie gigantyczne fallusy były podnoszone ku niebu podobnie jak dzisiaj znaki protestu. Pod koniec parady płodności młoda dziewica wychodziła na przód parady i ostentacyjnie uwieńczała religijnego fallusa wieńcem kwiatów.

Już dawno potwierdzoną przez naukowców informacją jest to, że zarówno Grecy jak i Rzymianie używali wibratorów dla samej przyjemności. W słynnej anarchistycznej komedii Arystofanesa – „Lizystracie” kobiety rozmawiają o używaniu i dzieleniu się swoimi wibratorami, odmawiając mężczyznom seksu w celu zaprzestania wojen. Mężczyźni wyruszający na wojnę ofiarowywali swoim żonom tzw. „olisbos” – klasyczne odwzorowanie męskiego penisa razem z jądrami. Miało to zapobiec histerii, w którą miała wpadać kobieta ze względu na brak styczności z plemnikami. -Nie do końca to tłumaczenie wydaje się mi prawidłowym. W końcu kamienny wibrator w naturalne nasienie zaopatrzony być nie mógł.

Rzymianie uważani są również za twórców podwójnego dilda, do użytku z przyjacielem lub podczas innych ceremonialnych rytuałów.

Grecy jako pierwsi pokryli sztucznego penisa skórą lub jelitem zwierzęcym, nadając mu tym samym bardziej naturalne odczucie i złożoność faktury.

Czas na silikon!

Istnieje historyczna plotka mówiąca o tym, że to legendarna władczyni Egiptu – Kleopatra, miała wymyślić pierwszy wibrator. Jednak nie był to zwykły wibrator. Jak na wielką władczynię przystało, było to dildo niebanalne. Bowiem nie było wyrzeźbione z kamienia czy drewna, ale była to piękna tykwa wypełniona….rozjuszonymi pszczołami. Ciekawe kto wymyślił taką plotkę? Ale co innego można by oczekiwać od ludzi, którzy uważali, że krokodyli obornik jest najlepszym sposobem kontroli narodzin? Chociaż historia z pszczelim wibratorem jest niebezpiecznie interesująca, to bardziej prawdopodobne jest, że Kleopatra używała, tak jak inne panie z jej czasów, dild z lakierowanego drewna lub kamienia. Istnieje nawet zapis mówiący o tym, że, że sam Juliusz Cezar wręczył Kleopatrze misternie rzeźbione złote dildo. Tego, czy skorzystała z prezentu Juliusza Cezara, raczej się już nigdy nie dowiemy.

Również Chińczycy uważani byli za wielkich innowatorów w tematyce kobiecej masturbacji. W przeszłości bogaci chińscy mężczyźni mieli skłonność do posiadania za dużej liczby żon. Po prostu nie byli w stanie sprostać ich fizycznym potrzebom regularnie. Uważano, że ofiarowanie żonie substytutu męskiego penisa zapewni zachowanie przez nią wierności i ochroni kobietę przed ucieczką w homoseksualizm. Odkryto starożytne chińskie wibratory wykonane z brązu i innych metali. Niektóre z nich miały wydrążone otwory, w których umieszczano ciecz, która w odpowiednim momencie miała wypływać poza dildo. Grecy by pozazdrościli…

Również w Indiach i Persji dilda mają swoją specyficzną historię. Można by pomyśleć, że ludzie, którzy ofiarowali nam „Kamasutrę” byli bezpruderyjni, otwarci na kwestie związane z seksem. Jednak historia z dziewiczą krwią w tle pozwala nam sądzić coś innego. Bowiem krew, która pojawiała się po odbyciu stosunku męża z nową dziewiczą żoną, uważana była za nieczystą. A nowy mąż powinien był jej unikać jak ognia. Dlatego wymyślono, aby miejscowy święty człowiek zjawiał się w noc poślubną u każdej młodej pary. Wówczas używał on dużego dilda i rozprawiał się z problemem dziewiczej krwi. Czasem odbywało się to w centrum miasta, narastało do rangi ceremonii, a nawet była to forma potwierdzenia dziewictwa panny młodej. W księdze „Tysiąca i jednej nocy” opisywane są sztuczne penisy wykonane ze złota lub srebra, lub misternie rzeźbione i inkrustowane z kości słoniowej.

 

Użycie wibratorów pozostało mniej więcej takie same przez długi czas. W niektórych kulturach nie było potrzeby tworzenia sztucznych penisów, preferując bardziej naturalne przedmioty, takie jak tykwy czy niedojrzałe banany. Podobnie jak wszystko w epoce Renesansu, również wibratory były bogato zdobione, cenione za swą wartość artystyczną. W rzeczywistości słowo dildo pochodzi z włoskiego „diletto”, co oznacza „rozkosz”. Nawet gdy wkroczyło na scenę chrześcijaństwo , a purytańskie wartości zapuściły korzenie, zastępcze penisy ciągle były w obiegu. W końcu ciągle trzeba było jakoś walczyć z kobiecą histerią.

 

Histeria, problemy z macicą i paroksyzm

Uważano kiedyś, że wszystkie „kobiece problemy”, począwszy od bólów głowy i zmęczenia, na drażliwości i depresji kończąc, mogłyby zostać wyleczone poprzez wywołanie „histerycznego paroksyzmu”. Myślę, że można by to nazwać prościej – orgazmem. Histeria została uznana za „problem z macicą” i była czymś takim, co Hipokrates określił jako „to coś, co sprawiło, że kobieta była kłopotliwa dla osób w jej otoczeniu”. Jak się okazuje, Hipokrates był seksistą.

W XIX wieku powstał pierwszy modernistyczny wibrator. Zarówno Amerykanie jak i Brytyjczycy przypisują sobie jego stworzenie. Wiadomym jest jednak to, że stworzony był do walki z kobiecą histerią wywołując orgazm. Podczas wizyt medycznych lekarze „manualnie” pomagali pacjentkom z histerią wprowadzić się w stan orgazmu. Kiedy takie zadanie stawało się zbyt czasochłonne, wówczas 5=-y w kolejności pojawienia się domowy sprzęt elektroniczny „wchodził do środka” doprowadzając histeryczną kobietę do orgazmu. Czy wiedzieliście o tym, że wibrator był w rzeczywistości piątym komercyjnie dostępnym urządzeniem elektrycznym? Po czajniku, tosterze, maszynie do szycia i zaraz po wentylatorze? Popyt tworzy podaż, czy jak można to rozumieć? Te poręczne wibratory zostały stworzone po to, aby pozbyć się kłopotliwych kobiet z objawami histerii.

W miarę rozwoju XX wieku pojawiały się nowe technologie. Również do produkcji wibratorów zostały włączone nowe materiały. Przez jakiś czas to kauczuk był najpopularniejszym tworzywem w erotyce. Następnie pojawiło się coś zaskakującego – elektryczność. Twierdzić można, że istnieje duża różnica pomiędzy dildo a wibratorem, zwłaszcza wczesnym jego typem. Jest to niewątpliwie prawdą.

Energia elektryczna z pewnością nie jest jedyną nowoczesną innowacją w technologii dildo. Jako wielki krok naprzód w funkcjonowaniu wibratorów stosowanych do stymulacji seksualnej uważa się wprowadzenie silikonu. Silikon jest hipoalergiczny, w odczuciu bardziej podobny do prawdziwej skóry niż inne materiały. Dodatkowo silikonowe wibratory nie rozkładają się przy stosowaniu środka poślizgowego na bazie wody.

Szklane dilda to kolejny dowód na to, że materiał i forma mogą mieć wydźwięk artystyczny. Nowoczesne metody hartowania szkła powodują rozdmuchanie szkła, które jest gęste i mocne – czego większość z nas poszukuje. Szklane wibratory są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, a do tego są nieporowate, gładkie i przyjemnie chłodne.

 

Długa droga do ideału

W dzisiejszych czasach wibratory dostępne są praktycznie w każdej formie, kształcie, kolorze, smaku i o różnym stopniu zaawansowania. Niektóre państwa zadały sobie trud i wprowadziły prawo określające, ile wibratorów może przypadać na jedno gospodarstwo domowe. Ciekawe, jak egzekwowane jest takie prawo? Starożytne rzymskie podwójne dildo są do dnia dzisiejszego bardzo popularne. Egipskie dildo z pszczołami chyba nigdy nie zostało stworzone.

Niezależnie od tego, czy próbujesz wyleczyć kobiecą histerię, przerwać wojny peloponeskie czy po prostu cieszyć się orgazmem – wibratory były, są i będą nieodłącznym atrybutem ludzkości.

Post Author: Spodniezlateksu.pl