Czyścimy Rzeczy z Lateksu!

Ten post napisałam z myślą o tych, którzy pierwszy raz stają przed wyzwaniem wyczyszczenia swojego lateksowego ubrania i nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Kiedy po raz pierwszy myłam lateksowe spodnie, zastanawiałam się, czy robię to dobrze. Co tak naprawdę dzieje z lateksem w kontakcie z wodą i dlaczego ich piękny czarny kolor zmienia się na jakiś dziwnie mętny? Poważnie zastanawiałam się czy to, co się działo z materiałem podczas mycia było normalne i czy nie zrujnowałam mojego lateksu. W internecie ciężko było mi znaleźć coś na temat mycia czy ogólnie pielęgnacji lateksowych rzeczy. Z czasem jednak nabrałam doświadczenia w kontakcie z tym materiałem i obchodzenia się z nim w sposób, jaki wymaga tego ten specyficzny materiał. W rzeczywistości lateks, zwłaszcza ciemniejsze kolory, podczas mycia zmienia kolor. Staje się szary i mętny. Wewnętrzna strona materiału, ta która styka się z naszą skórą, wydaje się ciemniejsza niż jest normalnie. Lecz po całkowitym wyschnięciu kolor powróci do stanu sprzed prania. Często pomagamy sobie wycieraniem odzieży miękkim ręcznikiem. Ale ten sposób nie usunie całej wilgoci z tkaniny. Aby lateks wysechł całkowicie, potrzeba kilku minut suszenia powietrzem. Jeśli nie orientujesz się, jak prawidłowo myć rzeczy z lateksu lub potrzebujesz lekkiego przypomnienia, poniżej znajdziesz kilka elementarnych zasad, jak postępować z lateksem.

Podstawy mycia odzieży lateksowej:

  1. Użyj ciepłej wody, która nie jest zbyt gorąca ani zbyt zimna.

  2. Nie używaj ostrej gąbki do mycia garderoby. Zniszczy miękkie lśniące wykończenie lateksu. Jeśli potrzebujesz gąbki, upewnij się, że jest miękka.

  3. Jeśli czysta woda Ci nie wystarcza i potrzebne jest mydło, użyj delikatnego środka do zmywania naczyń – bez cytrusów, alkoholu czy innych super dodatków. Uwaga! Nigdy nie używaj ostrych środków czyszczących!

  4. Spłucz pianę, mydło, pozostałości po środku czyszczącym.

  5. Lateks pierz tylko ręcznie! Słyszałam o osobach piorących rzeczy z lateksu w pralce. Ciężko mi w to uwierzyć i osobiście nie odważyłabym się na taki krok. Poza tym ręczna opieka nad lateksowym ciuchem jest w pewnym sensie bardzo przyjemna 🙂

  6. Do osuszenia już wypranego ubrania użyj miękkiego ręcznika. Nigdy nie używaj ręcznika papierowego. Zeskrobiesz w ten sposób lateksowe wykończenie, a na lateksie będą zostawać małe cząstki papieru, które zmatują Twój ulubiony ciuch. A chodzi o to, żeby błyszczał a nie był ponuro matowy.

  7. Sprawdzoną i według mnie dobrą metodą suszenia ubrań z lateksu jest rozpoczęcie procesu suszenia od wnętrza ubrania. Koncentrując się na szwach, zamkach błyskawicznych, podkładkach i wszelkiego rodzaju metalowych przedmiotach. Uwaga! Mokry metal jest niebezpieczny dla lateksu! Pamiętaj, żeby nie zawieszać lateksu na ramie prysznicowej ani innych metalowych powierzchniach.

  8. Po wysuszeniu ubrania traktujemy talkiem wewnętrzną stronę lateksu. Jeżeli masz zamiar schować ubranie lateksowe i przechowujesz je np. w szafie, to koniecznie obsyp talkiem również zewnętrzną stronę lateksu. Talku używamy po to, aby ubranie się nie sklejało. Lateks jest gumą, która ma tendencję do sklejania się ze sobą. Talk sprawia, że nic się ze sobą nie klei i materiał pozostaje w idealnym stanie. Ja swoje lateksowe ubrania obsypuję talkiem z dwóch stron, składam je i chowam do czarnego woreczka, który następnie umieszczam w kartoniku i wkładam do szafy. W ten sposób mam pewność, że jest zabezpieczony przed wilgocią i światłem.

Myślę, że te kilka rad przyda się każdemu, kto rozpoczął swoją przygodę z lateksem. Prawidłowa „opieka” nad rzeczami z lateksu pozwoli długo cieszyć się nam tą wyjątkową odzieżą. 🙂

Post Author: Spodniezlateksu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.